Spoštovani.

Število okužb s Sars-CoV-2 virusom se ponovno povečuje. To ste zanesljivo slišali preko medijev. Tudi število okužb med najmlajšimi in zaposlenimi v zavodih je čedalje večje. Vse več je oddelkov, ki morajo v karanteno in k pouku na daljavo. Poleg učencev tudi strokovni delavci, ki so bili v stiku z njimi.  Pojavljajo se težave okrog organizacije dejavnosti…

Do sedaj smo na našem zavodu dokaj uspešno krmarili med težavami povezanimi  s Sars-CoV-2 in vsemi pripadajočimi okoliščinami in ukrepi. Prepričan sem, da je to zaradi sodelovanja in zaupanja s med učenci, starši in zaposlenimi. Ker se stanje ponovno zaostruje, moramo dosledneje paziti nase in na vse okrog sebe. Ukrepi se z odloki neprestano spreminjajo tako, da jim je težko slediti, včasih še težje razumeti. Nekatere prakse pa so se izkazale za uspešne. Ne glede na trenutno veljavnost odloka. Da bi ohranili zdravje in dejavnost v razumnih okvirih, vas prosim da:

  • se s svojimi otroki ponovno pogovorite o skrbi za svoje zdravje (»redno in temeljito umivanje rok, kašljanje v rokav, ustrezna skrb za izcedke iz nosu, razkuževanje rok…«),
  • jih opozorite pred nepotrebnim druženjem zunaj svoje skupine (»mehurčki«) in jim pojasnite potrebo po vzdrževanju primerne razdalje s sogovornikom (»varnostna razdalja«),
  • jih spodbujate k redni in pravilni uporabi zaščitnih mask (»vedno ko so z drugimi, maska preko ust in nosu«),
  • podpirate šolo in prizadevanje strokovnih delavcev šole za dobrobit otrok.

Prepričan sem, da ste do sedaj že opazili, da nam je skrb za vaše otroke skupna.

Do obolevanj bo še kar prihajalo. Videti je, da samotestiranje in pravočasna izolacija uspešno preprečujeta širjenje okužb. Pri samotestiranju v šoli se odkrije le manjši del okuženih učencev. Največkrat že sami doma prepoznate zdravstvene težave ali morebitne tvegane stike svojega otroka in opravite testiranja. Težko je razumeti mehanizem okužb. Zato imamo s strani epidemiologov in zdravnikov predvidene protokole ukrepanja, s katerimi skupaj poskušamo ugotoviti, kako tako odkrito obolenje vpliva na ostale v skupini. Ker se moramo zelo hitro odzivati na trenutne pojave okužb, je za nas zelo pomembno, da nam podatke pravočasno posredujete. Takoj ko dobite uraden podatek, nam sporočite morebitno okužbo svojega otroka ( SMS na telefonsko številko 031 612 072). Na tak način bomo lahko ukrepali pravočasno.

Zaradi izrazitega porasta okužb s SARS-CoV-2 v zadnjih dneh, je na NIJZ začelo prihajati do zamud pri izdajanju odločb in obveščanju. Sporočajo, da bodo starši oziroma zakoniti zastopniki otrok in učencev za svoje otroke napotitev v karanteno na domu s strani NIJZ prejeli nekaj dni po pričetku karantene. Pridobitev Izjave o seznanitvi z napotitvijo v karanteno na domu (eUprava) je možna tudi za nazaj, zato ta časovni zamik ne predstavlja ovire pri pridobivanju uradnega dokumenta, iz katerega izhajajo pravice.

Če boste v dilemi, kako ravnati, se lahko obrnete na nas.

 

Lep pozdrav

Igor Hostnik

(Skupno 260 obiskov, današnjih obiskov 1)