Tretješolci in njihovi starši so v letošnjem šolskem letu sodelovali v mednarodni raziskavi o kakovosti zraka v notranjih prostorih (InAirQ). Učenci so se v času meritev kakovosti zraka v svoji učilnici v OŠ Gabrovka (4.–8. 12. 2017) naučili veliko novega. Vir informacij je bil g. An Galičič, strokovni sodelavec z NIJZ, ter literatura, ki so jo v tem času pregledovali in se o prebranem pogovarjali z učiteljico Ireno Koci. Znanje, ki so ga pridobili, so predstavili učencem 1.–9. razreda in učiteljem v šoli v Gabrovki, svojim staršem na roditeljskem sestanku ter učencem 1.–9. razreda in učiteljem na podružnični šoli na Dolah pri Litiji. Kakovost notranjega zraka vpliva na počutje in zdravje ljudi ter pomembno vpliva na delovno uspešnost. Preprosti in najpomembnejši ukrep za izboljšanje kakovosti notranjega zraka je redno prezračevanje ter zmanjševanje časa, ki ga preživimo v zaprtih prostorih (čim več delamo in se gibamo na prostem). Hkrati so nas spomnili, da se v zaprtih prostorih predvsem v zimskih mesecih hitro širijo kapljične okužbe (nahod, gripa, ošpice, škrlatinka, mumps, pljučnica …), še posebno tam, kjer se zadržuje veliko število ljudi (vrtci, šole, trgovine …). Kapljične okužbe pa preprečujemo, če skrbimo za higieno kašlja in rok ter higieno prostora (prezračevanje, čiščenje tal in drugih površin).

Tretješolci so pridobili znanje in ga uspešno posredovali staršem, učencem in učiteljem.  Svojo vlogo mladih promotorjev zdravja so odlično opravili, urili veščine nastopanja pred velikimi skupinami ljudi, premagovali tremo in zaupali sebi ter drug drugemu. Z zadovoljstvom in nasmehom na obrazu so sprejeli zahvalo in pohvalo občinstva.

(Skupno 271 obiskov, današnjih obiskov 1)