V sredo, 8. aprila 2015, smo se starejše učenke novinarskega krožka z Dol in iz Gabrovke odpravile v Ljubljano. Izpred OŠ v Gabrovki smo se z učiteljico Barbaro Težak odpravile ob 8. uri. S šolskim kombijem smo okoli pol desete ure prispele na železniško postajo v Ljubljani, od koder je približno pet minut hoje do nacionalnega radia. Tam nas je prijazno sprejel Rok Valenčič, urednik dnevnoinformativnih oddaj na radijski postaji Val 202. Po kratkem pogovoru o njegovem poklicu smo si ogledale staro dvorano, v kateri še danes potekajo različne prireditve in koncerti, saj je dvorana zelo lepo ohranjena. Vstopile smo lahko tudi v arhiv, kjer hranijo približno 10.000 plošč in 30.000 zgoščenk. Sprehodile smo se še po podzemnem tunelu, ki povezuje stavbo radia in televizije. Ko že ravno omenjam oba medija, naj povem, da je radio edinstveni medij, saj morajo voditelji, ki so tisti dan na radiu, vse stvari povedati, prikazati drugače kot na televiziji, saj na radiu ni slike. Kasneje smo se odpravile še v novejšo in zelo drago dvorano, kjer smo si lahko ogledale vajo simfoničnega orkestra RTV. Ta dvorana ima zaradi boljše akustike drugačne stene, saj tako zvok lažje pride do poslušalcev. Potem smo se odpravile v Rokovo pisarno, kjer smo spoznale še nekaj njegovih sodelavk in sodelavcev. Na svojem računalniku nam je pokazal tudi program, s pomočjo katerega oblikujejo novice. Informacije do novinarjev na radiu lahko pridejo na različne načine. Obvestijo jih lahko novinarji s terena, poslušalci, policisti, ki poročajo o prometnih nesrečah, dopisniki RTV iz tujine, tiskovne agencije (npr. STA – Slovenska tiskovna agencija, REUTERS …). Kasneje smo obiskale še studio, kjer snemajo vse pripravljene prispevke, ki jih potem poslušalci poslušajo na radiu. Na koncu smo še same prebrale eno novico in jo posnele. Vse smo bile presenečene, saj so se naši glasovi po mikrofonu slišali drugače kot običajno. Ta dan mi je bil zelo všeč, bil je zelo poučen … Res si želim, da bi tudi v šoli lahko na tak način kaj posneli.

Ana Zidar, 7. razred

(Skupno 327 obiskov, današnjih obiskov 1)