V petek, 20. 03. 2015, je bil med 9.31 in 11.52 tudi iz Slovenije viden delni Sončev mrk. Ker je to dogodek, ki se ne zgodi zelo pogosto, smo si tudi na OŠ Gabrovka-Dole vzeli čas in učencem omogočili, da so del Sončevega mrka tudi videli.

S pomočjo posebnih zaščitnih očal in mask smo lahko pogledali v Sonce, katerega smo tudi projecirali in opazovali projekcijo, ki za naše oči ni bila škodljiva. Na Dolah smo opazovali začetek Sončevega mrka, v Gabrovki pa nam je uspelo videti delni Sončev mrk v času, ko je bilo Sonce najbolj zakrito.

Učencem je bila to zanimiva izkušnja o kateri so se tako mlajši kot starejši pogovarjali še tekom dneva.

Več o Soncu in Sončevem mrku, ki smo ga opazovali si lahko preberete: Delni Sončev mrk

Nekaj fotografij iz opazovanj pa si lahko tudi ogledate:

Nataša Cerovšek

(Skupno 181 obiskov, današnjih obiskov 1)