V sredo, 20. 06. 2018, na podružnični šoli Dole pri Litiji ter v petek, 22. 06. 2018, na matični šoli v Gabrovki, so vsi učenci 1. – 8. razreda imeli enkratno priložnost doživeti eksperimente s tekočim dušikom.

Naša sodelavka Katarina Ančimer Aljaž, ki je po poklicu tudi profesorica matematike in fizike, nam je zadnje dni v tem šolskem letu popestriral z raznovrstnimi poskusi. Pri nekaterih je uporabljala tudi tekoči dušik, ki ga sicer v zraku najdemo v plinastem stanju, ko pa je ohlajen na -196 °C, pa postane kapljevina, ki se na sobni temperaturi hitro spet spremeni v plin.

Tako smo lahko videli, kaj se zgodi, če v tekoči dušik potopimo balon ali vrtnico, kako banana zmrzne tako močno, da z njo lahko zabijemo žebelj. Ogledali smo se tudi nekaj zanimivih poskusov o mešanju tekočin in izdelali pravcati vulkan. Za zaključek pa so se mlajši učenci lahko posladkali z jagodnim sladoledom, ki smo ga izdelali s pomočjo tekočega dušika.

Kakšno skrivnost iz samega dogajanja pa naj vam izdajo učenci ali si jo oglejte na spodnjih fotografijah.

(Skupno 975 obiskov, današnjih obiskov 1)